Projekt Zručnosti pre trh práce

O čo v projekte ide?

Cieľom národného projektu Zručnosti pre trh práce je podporiť ľudí v zvýšení si pracovnej kvalifikácie a zároveň zaplniť chýbajúce miesta na pracovnom trhu.

*Projekt je určený pre bežne zamestnané osoby i pre nezamestnaných.

*Podpora nie je určená pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), dôchodcov a študentov. Neuznajú ju ani v prípade, že je žiadateľ partnerom vo firme.

*Jeden žiadateľ môže byť v projekte podporený najviac 2-krát.

*Posledné žiadosti sa môžu podať do 31.12.2025 a žiadané vzdelávanie sa musí ukončiť do 31.1.2026.

*Na príspevok na vzdelávanie záujemcov o zamestnanie nie je právny nárok – nie je automaticky schválený každému žiadateľovi, ktorý si oň požiada. Miestny Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny každú žiadosť posudzuje individuálne na základe posúdenia oprávnenosti požadovaného vzdelávania vrátane posúdenia hospodárnosti, efektívnosti, účelnosti a účinnosti poskytnutia príspevku na vzdelávanie. 

Hneď v úvode by sme Vás chceli upozorniť, že celý proces podávania žiadosti, splnenia projektových podmienok a reálneho preplatenia je vo Vašich rukách. Ďakujeme za porozumenie.

Kto môže podporu využiť?

Prvou cieľovou skupinou sú bežne zamestnané osoby. V úradníckom slovníku sú to Záujemci o zamestnanie („ZoZ“), ktorí sú tak evidovaní na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (teda na „úrade práce“). Viac o konkrétnych projektových podmienkach pre ZoZ.

Druhou cieľovou skupinou sú zvyčajne osoby nezamestnané. V úradníckom slovníku Uchádzač o zamestnanie (“UoZ”) je človek, ktorý je evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný a vzdelávaním má možnosť rekvalifikácie a uplatnenia sa na reálnom pracovnom trhu. Projekt kladie dôraz na znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie a mladých ľudí do 30 rokov bez práce. Takto ÚP eviduje aj ľudí na rodičovskej dovolenke. Viac o konkrétnych projektových podmienkach pre UoZ.

Ako postupovať?

1.Záujemca o kurz sa musí nevyhnutne zaregistrovať v mieste svojho bydliska buď ako Záujemca o zamestnanie alebo ako Uchádzač o zamestnanie na miestnom ÚPSVaRe (“úrade práce”).

2. O statuse, ktorý ste na ÚP získali je potrebné nám dať vedieť spolu s osobnými informáciami: meno a priezvisko s presnou diakritikou, adresu, titul a telefónny kontakt

3. Na základe informácií vystavíme žiadateľovi Potvrdenie poskytovateľa rekvalifikácie, povinnú prílohu žiadosti. Zvyčajne posielame aj stanovy.

4. Žiadosť o poskytnutie príspevku si vypisuje sám žiadateľ/ka. Je potrebné ju predložiť na ÚP najneskôr 30 kalendárnych dní pred predpokladaným dňom začiatku vzdelávania (veľmi odporúčame podať žiadosť min. 60 dní vopred).

Žiadosť nájdete na oficiálnej webstránke ministerstva.

Pri našich kombinovaných kurzoch (on-line teória + prax) môže byť dňom začiatku vzdelávania deň začiatku praktickej časti.

Na spracovanie dokumentov z našej strany potrebujeme min. 7 pracovných dní, počas ktorých dokumenty spracujeme z našej strany a pošleme vám ich poštou.

Odporúčame pred vyplnením žiadosti otvoriť PDF dokument Oznámenie o možnosti predkladania žiadostí o poskytnutie príspevku na podporu vzdelávania ZoZ/UoZ (nájdete na spomínanej stránke ministerstva) načítať si všetko zo state Predkladanie žiadosti (str.9).

5. Ďalšie povinné prílohy žiadosti

🌱Je nevyhnutné priložiť min. 3 konkrétne aktuálne pracovné inzeráty na portáloch práce (profesia.skkariera.skhttps://www.sluzbyzamestnanosti.gov.sk/), ktoré sú v súlade s témou kurzu. 
Musia však byť stále časovo aktuálne aj po ukončení kurzu.
Čím viac, tým lepšie. ÚP tak vidí, že pozícia existuje a je potrebné ju zaplniť.
 
🌱Čo je tiež možné priložiť, a veľmi odporúčame, je prísľub potenciálneho zamestnávateľa či vyjadrenie prísľubu pracovnej pozície, ktorú máte šancu získať na základe absolvovania tohto vzdelávania.
 
🌱Ďalším dobrým tipom je prehľadať webstránky relevantných organizácií/firiem, či nemajú náhodou otvorené pozície a priložiť k žiadosti printskrín takej pozície.
Opäť platí, čím viac viete preukázať, že vám dané vzdelávanie umožňuje prihlásiť sa na pracovnú pozíciu, tým lepšie.
 
🌱ÚP tiež pri posudzovaní žiadostí prihliada najmä na najžiadanejšie nedostatkové pracovné pozície na trhu práce, preto odporúčame doložiť aj relevantnú pracovnú pozíciu z tejto štátnej databázy: https://www.alianciasr.sk/najziadanejsie-nedostatkove-pracovne-pozicie-na-trhu-prace/
 
Po vyplnení žiadosti a získaní všetkých povinných príloh, môžete žiadosť podať.
Dajte nám vedieť, kedy ste žiadosť podali – až tým sa stávate oficiálnym záujemcom o vzdelávanie.

Pre získanie podpory na naše kurzy, ktoré sú svojou témou špecifické, môže výrazne pomôcť dokument Prísľub zamestnávateľa.

Pre tento dokument neexistuje oficiálny formát. Mal by však obsahovať názov zamestnávateľa, jeho zákadné údaje (adresa, IČO, atp.) a stačí aby v krátkosti popísal, že vďaka absolvovaniu kurzu (presný názov) zváži prijať žiadateľa do zamestnania. Nemal by chýbať originálny podpis a pečiatka.

Pre získanie prísľubu odporúčame aj (ale nielen) vyhľadať a osloviť firmy/zamestnávateľov, ktorých spôsob práce vyjadrujú cez kľúčové slová: permakultúra, prírodná záhrada, divoká príroda, prirodzený záhradný dizajn, atp. Skúste ich osloviť, či by absolvovanie vzdelávania bolo pre nich dostatočným pre prijatia žiadateľa do zamestnania.

Ak Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny predloženú žiadosť schváli, uzatvorí so žiadateľom dohodu o poskytnutí príspevku na vzdelávanie, v ktorej sú špecifikované konkrétne podmienky, za ktorých bude žiadateľovi príspevok na vzdelávanie poskytnutý. Bez uzatvorenia tejto dohody nie je možné príspevok na vzdelávanie poskytnúť.

Pri podpisovaní dohody preberá žiadateľ Vzdelávací poukaz
Tento dokument je nevyhnutné poslať v elektronickej forme na náš e-mail bezprostredne po obdržaní. Jeho papierovú verziu je nevyhnutné priniesť na začiatok praktickej časti vzdelávania a odovzdať ho lektorovi/lektorke. Bez neho sa môže Váš nástup na kurz skomplikovať.
 
Až po obdržaní elektronickej formy VP s Vami rátame ako s riadnym účastníkom kurzu a ozveme sa Vám s ďalšími informáciami.
Dobre si pozrite všetky dokumenty, ktoré ste na ÚP dostali spolu so Vzdelávacím poukazom.
 
Najmä Uchádzači o zamestnanie dostávajú viacero dokumentov, ktoré treba vyplniť v priebehu diania kurzu.
 
Pre uchádzačov o zamestnanie to sú: 
🌱Oznámenie o nástupe na kurz – treba poslať e-mailom na ÚP do 5 dní od začiatku vzdelávania. Štandardne by mal stačiť e-mail od žiadateľa ale niekedy ÚP vydávajú vlastné formuláre. Ten treba vyplniť a poslať na náš e-mail čím skôr po obdržaní. My vyplníme a pošleme elektronickú kópiu späť k Vám, aby ste ju mohli poslať svojmu úradníkovi.
 
🌱Špecifikácia zrealizovanej rekvalifikácie – vypĺňa lektor na kurze. Účastník ho musí priniesť so sebou na kurz/praktickú časť kurzu.
 
🌱Prehľad dochádzky – vypĺňame na kurze.Účastník ho musí priniesť so sebou na kurz/praktickú časť kurzu.
 
Dokumenty odovzdávate na ÚP buď elektronicky hneď po kurze alebo so žiadosťou o preplatenie.
Máte 10 dní po poslednom dni kurzu na to, aby ste podali žiadosť o preplatenie vzdelávania (formulár dostávate pri podpise dohody o poskytnutí príspevku).
 
K žiadosti potrebujete doplniť tieto povinné prílohy:
 
🌱Originálna faktúra vystavená na Vaše meno – vytvoríme a odovzdáme  účastníkovi na záver kurzu.
 
🌱Osvedčenie o absolvovaní – vytvoríme a odovzdáme  účastníkovi na záver kurzu.
 
🌱Splnomocnenie na úhradu –  dostáva úspešný žiadateľ pri podpise dohody. Dokument sa odovzdáva k žiadosti o preplatenie.
 
🌱Uchádzači o zamestnanie: Špecifikácia zrealizovanej rekvalifikácie, Prehľad dochádzky – vypĺňa lektor k záveru kurzu.
 
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny uhradí príspevok na vzdelávanie vo výške 100 % nákladov na vzdelávanie iba v prípade úspešného ukončenia vzdelávania a splnenia všetkých podmienok v zmysle uzatvorenej dohody, na základe žiadosti o úhradu príspevku na vzdelávanie predloženej na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
  • Ak je možné, priložte čo najviac pracovných ponúk (či už z pracovných portálov, priamo webstránok potenciálnych zamestnávateľov alebo z databázy nedostatkových profesií. Min. sú 3 ale pokojne oveľa viac. Musíte ÚP presvedčiť, že na pracovnom trhu je množstvo pracovných ponúk, ktoré nie sú zaplnené a vy sa o ne môžete uchádzať najmä vďaka danému kurzu.
  • Nenechávajte si podanie na poslednú chvíľu. Dajte si časovú rezervu, zíde sa aj v prípade, že už pri podávaní bude od vás úradník dopytovať ďalšie potrebné dokumenty.

Na záver

Príspevkom na vzdelávanie sa rozumie čisté “kurzovné”, teda cena kurzu bez ubytovania a stravy. Ubytovanie a strava musí byť uhradené žiadateľom priamo organizátorovi aktivity najneskôr týždeň pred začiatkom vzdelávania (alebo jeho praktickej časti).

Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke Ministerstva vnútra, sociálnych vecí a rodiny.

Ak máte ďalšie otázky, napíšte nám priamo na skolapermakultury@gmail.com.

Radi Vám dokumenty k žiadosti pripravíme a budeme sa tešiť na jej schválenie 🙂

[WEB] Kontakt | Škola permakultúry o.z.